هنگامی که کسی دچار برق گرفتگی می شود، چه اقدامی انجام دهیم؟

0
0

هنگامی که فردی دچار برق گرفتگی می شود، ممکن است در اثر انقباض عضلات او سیم برق را ناخواسته مثلا بین انگشتان خود بفشارد و نتواند آن را رها کند (No let go phenomenon) و همچنان به جریان برق متصل بماند. در این حالت بدترین اقدام ممکن این است که شما بخواهید با کشیدن قربانی او را از جریان الکتریسیته جدا کنید؛ زیرا با این اقدام شما هم دچار برق گرفتگی می شوید و یک نفر دیگر به مصدومان اضافه می گردد. پس در برخورد با برق گرفتگی:

1- خونسردی خود را حفظ کنید و منطقی تصمیم بگیرید.

2- اگر تماس فرد با جریان برق هنوز ادامه دارد، هر چه سریعتر جربان برق محل را از جعبه فیوز یا کنتور قطع کنید.

3- اگر به جعبه فیور یا کنتور برق دسترسی ندارید، با یک جسم عایق بلند مثل یک جسم پلاستیکی که بهتر است حدود 2 متر طول داشته باشد، سیم برق را از مصدوم دور کنید. یادتان باشد از اشیای فلزی که رسانای برق هستند نباید استفاده کنید. همچنین شاخه خشک نشده درختان و چوب خیس یا مرطوب هم رسانای جریان الکتریسیته هستند و نباید برای این کار مورد استفاده قرار بگیرند.

4- ممکن است در اثر جرقه الکتریکی لباس بیمار آتش گرفته باشد یا آتش سوزی ایجاد گردد، بنا بر این هر چه زودتر با کپسول اطفای حرق، آتش سوزی را مهار کنید و قسمتهای سوخته بدن را با آب شیر سرد کنید. مواظب هیپوترمی بیمار باشید.

5- جریان الکتریسیته می تواند باعث آریتمی های قلبی و در نتیجه ایست قلبی شود، علایم حیاتی بیمار را چک کنید، اگر ایست قلبی کرده است، کمک بخواهید، با اورژانس 115 تماس بگیرید و عملیات احیای قلبی ریوی را آغاز کنید. با احیای مناسب این بیماران شانس زیادی برای زنده ماندن دارند.

6- اگر حتی بیمار آسیب قابل توجهی ندیده است و ظاهرا همه چیز خوب است، باز هم باید به اورژانس مراجعه کند و حداقل یک نوار قلب از بیمار باید گرفته شود. اگر جریان برق ولتاژ بالا باشد (بیش از 1000 ولت) اقدامات دیگری هم ممکن است لازم باشد که در بیمارستان انجام خواهد گرفت.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

به بالای صفحه بردن