هنگامی که مایع داغ روی کسی می ریزد، چکار کنیم؟

0
0

سوختگی با مایعات داغ مانند چای، قهوه، شیر، سوپ و روغن داغ بسیار شایع است. بنا بر این، هر فردی باید اقدام مناسب در برابر این نوع سوختگی را بداند:

1- خونسردی خود را حفظ کنید، هر گونه دستپاچگی و عجله ممکن است به آسیب بیشتر برای مصدوم یا حتی آسیب دیدن خود شما و دیگران منجر گردد.

2- از آب معمولی یعنی همان آب موجود در شیرهای آب مصرفی برای خنک کردن محل سوختگی و جلوگیری از ادامه یافتن فرآیند سوختن استفاده کنید. هرگز از یخ یا آب یخ بر روی محل سوختگی استفاده نکنید. سرد کردن بیش از حد محل سوختگی موجب انقباض عروق خونرساننده به محل می گردد و کم شدن خونرسانی به محل سوختگی می تواند عمق سوختگی را بیشتر کند. اگر وسعت سوختگی زیاد است، یعنی از 10 درصد بیشتر است، مثلا بیشتر از یک اندام فوقانی یا بیشتر از نصف قدام یا خلف تنه یا بیشتر از نصف یک اندام تحتانی دچار سوختگی شده است، در استفاده از آب برای خنک کردن موضع سوختگی احتیاط کنید؛ چون می تواند به کاهش دمای مرکزی بدن بیمار (هیپوترمی) منجر گردد که عواقب شدیدی برای بیمار به همراه دارد. اگر احساس می کنید بیمار در معرض هیپوترمی قرار دارد، فورا بیمار را خشک کنید، لای پتئ بپیچید و محیط را گرم کنید.

3- فورا لباسهای ناحیه سوخته را در آورید. لباس باعث می شود مایع داغ در مجاورت بدن باقی بماند و آسیب بیشتری وارد کند. محلهایی که لباس به بدن چسبیده است، آسیب پذیرترند.

4- النگو، ساعت، انگشتر و هر جسم حلقوی دیگری را که در ناحیه سوختگی قرار دارد، فورا خارج کنید. بزودی ورم شدیدی در ناحیه سوختگی اتفاق خواهد افتاد و خارج کردن این اشیا تقریبا غیر ممکن خواهد شد و حتی ممکن است آنقدر فشار وارد بیاورند که خونرسانی عضو را مختل کنند.

5- هرگز روی محل سوختگی موادی مانند خمیر دندان، سیب زمینی رنده شده، سفیده تخم مرغ، عسل و غیره نمالید. کمترین آسیبی که این مواد به زخم می زنند آن است که چون استریل نیستند، زخم را آلوده می کنند. استفاده از آنها مضرات دیگری نیز دارد که در جای خود در باره آن صحبت خواهیم کرد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

به بالای صفحه بردن