برای مراقبت از زخم محل برداشت پوست (دونور سایت) برای گرفت پوستی چه مراقبتهایی لازم است؟

0
0

در سوختگیهای عمیق و همچنین در زخمهایی که مقدار قایل توجهی از پوست از بین رفته است، یکی از گزینه های رایج برای رفع مشکل بیمار، انجام گرافت پوستی یا همان پیوند پوست است.

برای این کار جراح با وسیله خاصی که برای همین منظور طراحی شده است، لابه بسیار نازکی از سطح پوست قسمت دیگری از بدن بر میدارد.

این لابه فقط چند دهم میلیمتر ضخامت دارد و به نازکی یک کیسه نایلونی است. آنقدر نازک است که اگر آن روی این نوشته ها بگذارید براحتی می توانبد نوشت ها را بخوانید.

اما محل برداشت آن که به اصطلاح دونور سایت یا محل دهنده پوست نامیده می شود، تا چند روز دردناک است.

بصورت معمول محل برداشت پوست را با یک لایه گاز وازلین می پوشانند و روی آن گار استریل ساده قرار می دهند و بعد بانداژ می کنند.

البته پاسمانهای بهتری مانند آمنیون، مپیتل، مپیلکس و انواع پانسماهای دیگر هم برای محل برداشت پوست وجود دارد.

اگر برای پانسمان دونور سایت شما از پانسمان خاص استفاده شده است، لطفا از پزشک خود نوع پانسمان استفاده شده و نحوه مراقبت از آن را بپرسید.

در صورتی که با گاز وازلین پانسمان شده است، تا سه روز بعد از عمل به پانسمان دست نزنید.

در روز چهارم می توانید به حمام بروید. با حوصله و با کمک آب گرم و شامپو بچه باند و گازهای استریل را از سطح زخم جدا کنید، اما گاز وازلین روی زخم را به هیچ وجه برندارید، زیرا بشدت دردناک است و ممکن است باعث خونریزی هم بشود.

بلکه بعد از خروج از حمام روی گاز وازلین را با حوله یا سشوار یا هر دو خشک کنید و بعد روی آن پماد نیتروفورازون بزنید و روز درمبان همین کار را تکرار کنید.

بتدریج درد آن کاهش می یابد و گاز وازلین از اطراف شروع به جدا شدن از سطح زخم می کند. در شستشوهای بعدی هر جا را که جدا شده است، با قیچی ببرید و از پانسمان جدا کنید.

این کار را آنقدر ادامه بدهید که تمام گاز چرب برداشته شود. برای مراقبتهای بعدی به پزشکتان مراجعه کنید.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 0 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

به بالای صفحه بردن